LLSC burgee LLSC burgee

CYRC 2019, 13 July

Llandegfedd Sailing Club

Results are provisional as of 18:49 on July 14, 2019

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Handicap LASER RADIAL   Llandegfedd SC Rhys Powell   1138 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Handicap LASER 204210 Llandegfedd SC Dylan Fletcher   1099 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd Handicap RS FEVA XL   Llandegfedd SC Wanda Payne Alicia Biggs 1239 (5.0) 5.0 3.0 3.0 16.0 11.0
4th Handicap LASER 4.7 202436 CBYC Peter Martin   1208 (4.0) 3.0 4.0 4.0 15.0 11.0
5th Handicap RS FEVA XL 521 Llandegfedd SC Jack Sims George Biggs 1239 3.0 4.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 19.0 13.0

Optimist Gold Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist Gold OPTIMIST 6534 LLangorse SC Bea Sparks   1655 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

Optimist Silver Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist Silver OPTIMIST 6325 LLangorse SC Osian James   1655 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Optimist Silver OPTIMIST 6343 CBYC Ella Martin   1655 2.0 2.0 2.0 (3.0) 9.0 6.0
3rd Optimist Silver OPTIMIST 6236 Tata SC Emily Leary   1655 3.0 (4.0) 3.0 2.0 12.0 8.0
4th Optimist Silver OPTIMIST 6395 Llandegfedd SC Meg Thomas   1655 (4.0) 3.0 4.0 4.0 15.0 11.0

Optimist Training Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist Training OPTIMIST 4743 LLangorse SC Gruff Jones   1655 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Optimist Training OPTIMIST 5627 CBYC Molly Martin   1655 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0

Topper Gold Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper Gold TOPPER 47219 Llandegfedd SC Owen Jones   1357 (2.0) 1.0 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd Topper Gold TOPPER 085 Llandegfedd SC Georgia Hughes   1357 1.0 (2.0) 1.0 2.0 6.0 4.0

Topper Silver Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper Silver TOPPER 327 Llandegfedd SC Jack Wright   1357 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

Topper Training Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper Training TOPPER 4.2 601 Llandegfedd SC Harry Sims   1416 (3.0) 2.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Topper Training TOPPER 4.2 603 Llandegfedd SC Rufus Payne   1416 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0
3rd Topper Training TOPPER 4.2 059 Llandegfedd SC Coco Payne   1416 2.0 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 13.0 9.0

R1 - Handicap Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap LASER RADIAL   Llandegfedd SC Rhys Powell   1138 23:04   0:20:16 1.0
2 Handicap LASER 204210 Llandegfedd SC Dylan Fletcher   1099 22:27   0:20:26 2.0
3 Handicap RS FEVA XL 521 Llandegfedd SC Jack Sims George Biggs 1239 28.03   0.22.38 3.0
4 Handicap LASER 4.7 202436 CBYC Peter Martin   1208 27:39   0:22:53 4.0
5 Handicap RS FEVA XL   Llandegfedd SC Wanda Payne Alicia Biggs 1239 29.48   0.24.03 5.0

R2 - Handicap Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap LASER RADIAL   Llandegfedd SC Rhys Powell   1138 14:54   0:13:06 1.0
2 Handicap LASER 204210 Llandegfedd SC Dylan Fletcher   1099 14:41   0:13:22 2.0
3 Handicap LASER 4.7 202436 CBYC Peter Martin   1208 18.24   0.15.14 3.0
4 Handicap RS FEVA XL 521 Llandegfedd SC Jack Sims George Biggs 1239 19:00   0:15:20 4.0
5 Handicap RS FEVA XL   Llandegfedd SC Wanda Payne Alicia Biggs 1239 19:05   0:15:24 5.0

R3 - Handicap Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap LASER RADIAL   Llandegfedd SC Rhys Powell   1138 16:11   0:14:13 1.0
2 Handicap LASER 204210 Llandegfedd SC Dylan Fletcher   1099 15:43   0:14:18 2.0
3 Handicap RS FEVA XL   Llandegfedd SC Wanda Payne Alicia Biggs 1239 19:40   0:15:52 3.0
4 Handicap LASER 4.7 202436 CBYC Peter Martin   1208 20:40   0:17:06 4.0

R4 - Handicap Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap LASER RADIAL   Llandegfedd SC Rhys Powell   1138 20:56   0:18:24 1.0
2 Handicap LASER 204210 Llandegfedd SC Dylan Fletcher   1099 20:20   0:18:30 2.0
3 Handicap RS FEVA XL   Llandegfedd SC Wanda Payne Alicia Biggs 1239 29:14   0:23:36 3.0
4 Handicap LASER 4.7 202436 CBYC Peter Martin   1208 29:19   0:24:16 4.0

R1 - Optimist Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Gold OPTIMIST 6534 LLangorse SC Bea Sparks   1655 3 1.0

R2 - Optimist Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Gold OPTIMIST 6534 LLangorse SC Bea Sparks   1655 5 1.0

R3 - Optimist Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Gold OPTIMIST 6534 LLangorse SC Bea Sparks   1655 6 1.0

R4 - Optimist Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Gold OPTIMIST 6534 LLangorse SC Bea Sparks   1655 8 1.0

R1 - Optimist Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Silver OPTIMIST 6325 LLangorse SC Osian James   1655 6 1.0
2 Optimist Silver OPTIMIST 6343 CBYC Ella Martin   1655 7 2.0
3 Optimist Silver OPTIMIST 6236 Tata SC Emily Leary   1655 8 3.0
4 Optimist Silver OPTIMIST 6395 Llandegfedd SC Meg Thomas   1655 10 4.0

R2 - Optimist Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Silver OPTIMIST 6325 LLangorse SC Osian James   1655 4 1.0
2 Optimist Silver OPTIMIST 6343 CBYC Ella Martin   1655 6 2.0
3 Optimist Silver OPTIMIST 6395 Llandegfedd SC Meg Thomas   1655 7 3.0
4 Optimist Silver OPTIMIST 6236 Tata SC Emily Leary   1655 8 4.0

R3 - Optimist Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Silver OPTIMIST 6325 LLangorse SC Osian James   1655 7 1.0
2 Optimist Silver OPTIMIST 6343 CBYC Ella Martin   1655 8 2.0
3 Optimist Silver OPTIMIST 6236 Tata SC Emily Leary   1655 9 3.0
4 Optimist Silver OPTIMIST 6395 Llandegfedd SC Meg Thomas   1655 10 4.0

R4 - Optimist Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Silver OPTIMIST 6325 LLangorse SC Osian James   1655 6 1.0
2 Optimist Silver OPTIMIST 6236 Tata SC Emily Leary   1655 7 2.0
3 Optimist Silver OPTIMIST 6343 CBYC Ella Martin   1655 9 3.0
4 Optimist Silver OPTIMIST 6395 Llandegfedd SC Meg Thomas   1655 10 4.0

R1 - Optimist Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Training OPTIMIST 4743 LLangorse SC Gruff Jones   1655 1 1.0
2 Optimist Training OPTIMIST 5627 CBYC Molly Martin   1655 2 2.0

R2 - Optimist Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Training OPTIMIST 4743 LLangorse SC Gruff Jones   1655 1 1.0
2 Optimist Training OPTIMIST 5627 CBYC Molly Martin   1655 2 2.0

R3 - Optimist Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Training OPTIMIST 4743 LLangorse SC Gruff Jones   1655 1 1.0
2 Optimist Training OPTIMIST 5627 CBYC Molly Martin   1655 2 2.0

R4 - Optimist Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist Training OPTIMIST 4743 LLangorse SC Gruff Jones   1655 1 1.0
2 Optimist Training OPTIMIST 5627 CBYC Molly Martin   1655 2 2.0

R1 - Topper Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Gold TOPPER 085 Llandegfedd SC Georgia Hughes   1357 28.19   0.20.52 1.0
2 Topper Gold TOPPER 47219 Llandegfedd SC Owen Jones   1357 28.43   0.21.10 2.0

R2 - Topper Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Gold TOPPER 47219 Llandegfedd SC Owen Jones   1357 18:24   0:13:34 1.0
2 Topper Gold TOPPER 085 Llandegfedd SC Georgia Hughes   1357 18:50   0:13:53 2.0

R3 - Topper Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Gold TOPPER 085 Llandegfedd SC Georgia Hughes   1357 20:01   0:14:45 1.0
2 Topper Gold TOPPER 47219 Llandegfedd SC Owen Jones   1357 20:21   0:15:00 2.0

R4 - Topper Gold Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Gold TOPPER 47219 Llandegfedd SC Owen Jones   1357 29:10   0:21:30 1.0
2 Topper Gold TOPPER 085 Llandegfedd SC Georgia Hughes   1357 30:31   0:22:29 2.0

R1 - Topper Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Silver TOPPER 327 Llandegfedd SC Jack Wright   1357 4 1.0

R2 - Topper Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Silver TOPPER 327 Llandegfedd SC Jack Wright   1357 3 1.0

R3 - Topper Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Silver TOPPER 327 Llandegfedd SC Jack Wright   1357 4 1.0

R4 - Topper Silver Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Silver TOPPER 327 Llandegfedd SC Jack Wright   1357 3 1.0

R1 - Topper Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Training TOPPER 4.2 603 Llandegfedd SC Rufus Payne   1416 5 1.0
2 Topper Training TOPPER 4.2 059 Llandegfedd SC Coco Payne   1416 9 2.0
3 Topper Training TOPPER 4.2 601 Llandegfedd SC Harry Sims   1416 11 3.0

R2 - Topper Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Training TOPPER 4.2 603 Llandegfedd SC Rufus Payne   1416 9 1.0
2 Topper Training TOPPER 4.2 601 Llandegfedd SC Harry Sims   1416 10 2.0
3 Topper Training TOPPER 4.2 059 Llandegfedd SC Coco Payne   1416 11 3.0

R3 - Topper Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Training TOPPER 4.2 601 Llandegfedd SC Harry Sims   1416 3 1.0
2 Topper Training TOPPER 4.2 603 Llandegfedd SC Rufus Payne   1416 5 2.0

R4 - Topper Training Fleet - 2018-09-30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Training TOPPER 4.2 601 Llandegfedd SC Harry Sims   1416 4 1.0
2 Topper Training TOPPER 4.2 603 Llandegfedd SC Rufus Payne   1416 5 2.0

Llandegfedd.org.uk

Llandegfedd.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com